Nasz patron

Korczak Bądź sobą - szukaj własnej drogi, poznaj siebie, zanim dzieci zechcesz poznać. Zdaj sobie sprawę z tego do czego sam jesteś zdolny zanim dzieciom poczniesz wykreślać zakres ich praw i obowiązków

Janusz Korczak (prawdziwe nazwisko- Henryk Goldszmit) urodził się 22 lipca 1878 lub 1879 roku w Warszawie. Jego mamą była Cecylia z Gębickich, a tatą- zamożny adwokat, Józef Goldszmit. Uczył się w ośmioklasowym gimnazjum, gdzie panowała żelazna dyscyplina. W tym czasie zmarł jego tata, a sytuacja materialna rodziny uległa znacznemu pogorszeniu. Młody, piętnastoletni Henryk sam zaczął zarabiać pieniądze, udzielając korepetycji.

Kiedy miał 20 lat zaczął studia lekarskie, równocześnie interesując się pedagogiką. Po studiach podjął pracę w szpitalu dla dzieci. Razem ze Stefanią Wilczyńską założył i prowadził (w latach 1911- 1942) "Dom sierot" dla dzieci żydowskich w Warszawie. Stworzył także i był kierownikiem sierocińca "Nasz Dom" (do 1926 roku). Dobrze rozumiał dzieci, szanował je i ufał im. Był zagorzałym obrońcą Praw Dziecka i twórcą samorządności. Równocześnie był pisarzem. Jego debiut miał miejsce na łamach tygodnika satyrycznego "Kolce".

Napisał wiele utworów, m.in.:

"Dzieci ulicy"
"Koszałki Opałki"
"Jak kochać dziecko"
"Kiedy znów będę mały"
"Król Maciuś Pierwszy"
"Bankructwo małego Dżeka"
"Kajtuś czarodziej"

Zginął wraz ze swymi wychowankami wywieziony z getta w 1942 roku, dobrowolnie towarzysząc im w drodze na śmierć w komorze gazowej w obozie zagłady w Treblince, mimo, że miał możliwość ucieczki z getta.