Laboratoria Przyszłości

Wyszywane choinki 23.12.2022

Prace przy wyszywanych choinkach z bombkami z guzików to nie lada wyzwanie. Musiało to potrwać. A i tak niektórzy zabrali do domów niedokończone "produkty". Nie jest wcale łatwym zadaniem poprawne i estetyczne poprowadzenie ściegu i przyszycie guzików, dbając przy tym o bezpieczeństwo (w końcu igła to niebezpieczne narzędzie), a także o porządek na stanowisku pracy. No i najważniejsze - pomagając równocześnie tym, którzy o to poproszą, którzy nie potrafią zrobić supełka na końcu nitki czy mają jakiś inny problem. W końcu proszenie o pomoc i wzajemna współpraca to jedne z nielicznych rzeczy, których nie nauczymy się dziś z sieci.

Przygotowania do świąt z programem Laboratoria Przyszłości 27.11.2022

Zbliża się grudzień, a z nim wyczekiwane zawsze przez wszystkich święta Bożego Narodzenia. Motywy świąteczne przewijają się w szkole przez wszystkie lekcje. Także technikę. W tym roku uczniowie klas 4 - 6 przygotują choinki, które mogą być wykorzystane jako nietypowe kartki bożonarodzeniowe lub świąteczny podarunek dla bliskiej osoby. Kontury choinek wyszyte zostaną na kawałkach filcowego materiału oraz przyozdobione guzikowymi bombkami. W ten sposób zdobywać i utrwalać będziemy umiejętność wykonania prostych ściegów oraz przyszywania różnego rodzaju guzików. Dzięki zakupom poczynionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości mamy do dyspozycji różnokolorowe kawałki filcu oraz nici w wielu kolorach, a uczniowie nie przynoszą do szkoły ostrych igieł. Muszą jedynie zadbać o zorganizowanie guzików.

Radosne sterowanie robotami 28.10.2022

Wiele radości klasie 2a dostarczyły roboty Codey Rocky zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Radość wywołaną ich poznawaniem słychać było na pewno w całej szkole. A to dopiero początek. Zwykłe sterowanie. Wkrótce dowiemy się jak je programować :)

Latarka z Laboratorium Przyszłości wrzesień 2022

Wielkimi krokami nadchodzi jesienna szaruga i coraz krótsze dni. Na lekcjach informatyki postanowiliśmy przygotować latarki samoczynnie włączające się poniżej określonego poziomu światła. Jak automatyczne światła drogowe w samochodach :) Wykorzystaliśmy w tym celu płytki programowalne micro:bit (zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości oraz platformę Microsoft MakeCode for micro:bit. To były udane zajęcia.

Kolejne zakupy w ramach programu "Laboratoria Przyszłości" 15.07.2022

Zakończyliśmy proces zakupowy. W nowy rok szkolny wejdziemy z wieloma nowymi pomocami dydaktycznymi, które służyć nam będą głównie na lekcjach informatyki i techniki, ale także biologii i chemii. Uatrakcyjnią również nasze szkolne uroczystości. Zakupione aparaty fotograficzne pomogą w utrwalaniu szkolnych wydarzeń (choć nie tylko) w postaci zdjęć i filmów, wzbogacając tym samym nasze archiwum i dostarczając materiału do umieszczania na stronie naszej szkoły i gminy.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

Lista sprzętu zakupionego z drugiej transzy

Drukowanie w trójwymiarze 10.01.2022

Dzięki projektowi "Rozwój edukacji podstawowej w Gminie Zagnańsk" oraz ogólnopolskiemu programowi "Laboratoria przyszłości", zabawa z onlinową platformą edukacyjną Tinkercad, na której nasi uczniowie projektują od kilku lat własne modele 3D (również poprzez kodowanie) oraz tworzą obwody elektryczne i elektrotechniczne (zawierające elementy programowalne, jak na przykład symylator sygnalizacji drogowej) nieoczekiwanie doczekała się dalszego ciągu. Nasza pracownia została wyposażona w dwie drukarki 3D i duuuużo filamentu w pięciu kolorach. Motywacja do pracy poszybowała w górę. Zabawa i nauka nie kończy się teraz na stworzeniu modelu. Dzięki nowym możliwościom trzeba go jeszcze w programie potocznie zwanym "slicerem" przygotować do wydruku i wysłać do drukarki. Dzięki wbudowanym kamerkom, aktualną pracę drukarek można podejrzeć nawet w czasie lekcji prowadzonych w trybie zdalnym.
Jest radość, jest moc :)
Beata Sidło

Laboratoria Przyszłości... grudzień 2021

"...to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań." (https://www.gov.pl/web/laboratoria)

Nasza szkoła przystąpiła do programu. Z przeznaczeniem na zakup różnorodnych pomocy dydaktycznych i elementów wyposażenia pracowni otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 76 500 złotych. Pierwszą transzę wykorzystaliśmy na zakup sprzętu, który od razu wyzwolił w uczniach kreatywność, ciekawość i mobilizację do działania. Bo między innymi jest to drukarka 3D, która, oczywiście, musiała natychmiast zostać zaprzęgnięta do pracy. Każdy z uczniów mógł, dzięki platformie Tinkercad, wykonać własny model 3D, przygotować go z wykorzystaniem slicera do wydruku oraz wydrukować w wybranym kolorze. Bezcenna pamiątka z zajęć. Duża radość uczniów i zainteresowanie procesem wydruku były bardzo widoczne.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

Lista sprzętu zakupionego z pierwszej transzy