Laboratoria Przyszłości


Kulinaria, czyli to co lubimy najbardziej maj 2023

Gdyby przeprowadzić ankietę zbierającą informacje o tym, co uczniów "kręci" najbardziej na lekcjach techniki, na stówę zwyciężyłaby opcja - "roboty". Zonk. Doświadczenie pokazuje, że na lekcjach techniki największą radość i frajdę sprawia wszystkim "gotowanie". Może też fakt, że ze względów organizacyjnych takie lekcje nie są częste wpływa na ich popularność wśród uczniów. Ale przynajmniej raz w roku każda klasa doświadcza tej przyjemności.
Przekonujemy się wtedy, że nie tak łatwo sprostać zadaniu. Ustalić w parach co zrobimy... Znaleźć przepis... Zrobić listę rzeczy, które będą na lekcji potrzbne i określić dla każdego zadania... A wszystko ograniczone warunkami: ma być zdrowo, smacznie i do wykonania w 45 minut (przygotowanie, zjedzenie, posprzątanie). I, choć zadanie wydaje się niemożliwe do wykanania, dajemy radę. Bez oparzeń i pociętych palców :) B.S.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

Wzorzyste deski kwiecień 2023

Powoli przygotowujemy się do obchodów święta naszych mam. W tym roku, dzięki wypalarkom do drewna z wymiennymi końcówkami zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości, nasze mamy obdarowane zostaną wzorzystymi deskami do krojenia czy podstawkami pod gorące naczynia.
Uczniowie natomiast obdarowani przy tej okazji zostaną nową dla nich wiedzą.
Po co czytać instrukcje obsługi?
Jak bezpiecznie dla siebie, innych i sprzętów wokół pracować z narzędziem rozgrzanym do 500 stopni Celsjusza?
Jak zmieniają się właściwości rozgrzanego metalu?
I jak pracować, aby nie wykrzywiać lub nie połamać rozgrzanych metalowych końcówek?
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

Neuronowe eksperymenty marzec 2023

Na ostatnich zajęciach informatyki w klasie trzeciej z szafy wyjechały kolejne nowe "zabawki" zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Każdy zespół uczniów dostał zestaw Neuron Inventor Kit i... nauczyciel stał się zbędny. Magnetyczne klocki wraz z instrukcją w zupełności wystarczyły do odkrywczego szaleństwa.
Co przewodzi prąd, a co nie? Jak mieszać kolory, aby uzyskać potrzebny odcień? Co można zrobić z zastosowaniem żyroskopu? Przednia "zabawa", zwłaszcza, gdy nie szuka się tylko odpowiedzi, ale i pytania trzeba najpierw samodzielnie postawić.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

Segregujemy odpady luty 2023

Zajęcia przeprowadzane z wykorzystaniem materiałów i pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach programu Laboratoria Przyszłości dotyczą różnorodnej tematyki. Na ostatnich zajęciach techniki powstawały pojemniki do segregacji odpadów według projektów uczniów. Współpraca zespołowa jest nie do przecenienia, więc i tym razem w taki właśnie sposób powstawały prace. Dzięki poczynionym zakupom, uczniowie nie musieli zadbać o przyniesienie nożyków czy kleju na gorąco.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

Stworki potworki styczeń 2023

Dzięki pomocom dydaktycznym zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości zgłębiamy tajniki prądu elektrycznego. Najpierw teoria z platformą Tinkercad, gdzie możemy budować wirtualne obwody elektryczne i elektroniczne oraz sprawdzać ich działanie. Potem czas na praktykę - tworzenie zamienników wybranych klawiszy komputera z wykorzystaniem mechatronicznego zestawu Makey Makey, który pomaga nam równocześnie sprawdzić, co przewodzi prąd, a co nie. Świetna zabawa. Zamiast strzałek na klawiaturze możemy używać owoców czy warzyw, a także wielu innych przewodników, nie wyłączając siebie. Podsumowaniem pierwszego etapu zajęć "elektrycznych" i jednocześnie ćwiczeniem utrwalającym naszą wiedzę o budowaniu obwodów elektrycznych jest własnoręczne wykonanie przez każdego ucznia stworka - potworka ze świecącymi oczkami. Przy tej okazji zgłębiamy tajemnicę taśmy izolacyjnej. Dlaczego baterię i diodę owijamy nią przed "ubraniem" w plastelinę"?
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

Wyszywane choinki grudzień 2022

Prace przy wyszywanych choinkach z bombkami z guzików to nie lada wyzwanie. Musiało to potrwać. A i tak niektórzy zabrali do domów niedokończone "produkty". Nie jest wcale łatwym zadaniem poprawne i estetyczne poprowadzenie ściegu i przyszycie guzików, dbając przy tym o bezpieczeństwo (w końcu igła to niebezpieczne narzędzie), a także o porządek na stanowisku pracy. No i najważniejsze - pomagając równocześnie tym, którzy o to poproszą, którzy nie potrafią zrobić supełka na końcu nitki czy mają jakiś inny problem. W końcu proszenie o pomoc i wzajemna współpraca to jedne z nielicznych rzeczy, których nie nauczymy się dziś z sieci.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

Przygotowania do świąt z programem Laboratoria Przyszłości listopad 2022

Zbliża się grudzień, a z nim wyczekiwane zawsze przez wszystkich święta Bożego Narodzenia. Motywy świąteczne przewijają się w szkole przez wszystkie lekcje. Także technikę. W tym roku uczniowie klas 4 - 6 przygotują choinki, które mogą być wykorzystane jako nietypowe kartki bożonarodzeniowe lub świąteczny podarunek dla bliskiej osoby. Kontury choinek wyszyte zostaną na kawałkach filcowego materiału oraz przyozdobione guzikowymi bombkami. W ten sposób zdobywać i utrwalać będziemy umiejętność wykonania prostych ściegów oraz przyszywania różnego rodzaju guzików. Dzięki zakupom poczynionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości mamy do dyspozycji różnokolorowe kawałki filcu oraz nici w wielu kolorach, a uczniowie nie przynoszą do szkoły ostrych igieł. Muszą jedynie zadbać o zorganizowanie guzików.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

Radosne sterowanie robotami październik 2022

Wiele radości klasie 2a dostarczyły roboty Codey Rocky zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Radość wywołaną ich poznawaniem słychać było na pewno w całej szkole. A to dopiero początek. Zwykłe sterowanie. Wkrótce dowiemy się jak je programować :)
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

Latarka z Laboratorium Przyszłości wrzesień 2022


Wielkimi krokami nadchodzi jesienna szaruga i coraz krótsze dni. Na lekcjach informatyki postanowiliśmy przygotować latarki samoczynnie włączające się poniżej określonego poziomu światła. Jak automatyczne światła drogowe w samochodach :) Wykorzystaliśmy w tym celu płytki programowalne micro:bit (zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości oraz platformę Microsoft MakeCode for micro:bit. To były udane zajęcia.


#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosciKolejne zakupy w ramach programu "Laboratoria Przyszłości" 15.07.2022

Zakończyliśmy proces zakupowy. W nowy rok szkolny wejdziemy z wieloma nowymi pomocami dydaktycznymi, które służyć nam będą głównie na lekcjach informatyki i techniki, ale także biologii i chemii. Uatrakcyjnią również nasze szkolne uroczystości. Zakupione aparaty fotograficzne pomogą w utrwalaniu szkolnych wydarzeń (choć nie tylko) w postaci zdjęć i filmów, wzbogacając tym samym nasze archiwum i dostarczając materiału do umieszczania na stronie naszej szkoły i gminy.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

Lista sprzętu zakupionego z drugiej transzyDrukowanie w trójwymiarze 10.01.2022


Dzięki projektowi "Rozwój edukacji podstawowej w Gminie Zagnańsk" oraz ogólnopolskiemu programowi "Laboratoria przyszłości", zabawa z onlinową platformą edukacyjną Tinkercad, na której nasi uczniowie projektują od kilku lat własne modele 3D (również poprzez kodowanie) oraz tworzą obwody elektryczne i elektrotechniczne (zawierające elementy programowalne, jak na przykład symylator sygnalizacji drogowej) nieoczekiwanie doczekała się dalszego ciągu. Nasza pracownia została wyposażona w dwie drukarki 3D i duuuużo filamentu w pięciu kolorach. Motywacja do pracy poszybowała w górę. Zabawa i nauka nie kończy się teraz na stworzeniu modelu. Dzięki nowym możliwościom trzeba go jeszcze w programie potocznie zwanym "slicerem" przygotować do wydruku i wysłać do drukarki. Dzięki wbudowanym kamerkom, aktualną pracę drukarek można podejrzeć nawet w czasie lekcji prowadzonych w trybie zdalnym.
Jest radość, jest moc :)
Beata Sidło


#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

Laboratoria Przyszłości... grudzień 2021

"...to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań." (https://www.gov.pl/web/laboratoria)

Nasza szkoła przystąpiła do programu. Z przeznaczeniem na zakup różnorodnych pomocy dydaktycznych i elementów wyposażenia pracowni otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 76 500 złotych. Pierwszą transzę wykorzystaliśmy na zakup sprzętu, który od razu wyzwolił w uczniach kreatywność, ciekawość i mobilizację do działania. Bo między innymi jest to drukarka 3D, która, oczywiście, musiała natychmiast zostać zaprzęgnięta do pracy. Każdy z uczniów mógł, dzięki platformie Tinkercad, wykonać własny model 3D, przygotować go z wykorzystaniem slicera do wydruku oraz wydrukować w wybranym kolorze. Bezcenna pamiątka z zajęć. Duża radość uczniów i zainteresowanie procesem wydruku były bardzo widoczne.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

Lista sprzętu zakupionego z pierwszej transzyCopyright © 2008-2011 by www.szkolatumlin.pl - All right reserved!